تعریف اندیکاتور چیست؟

معرفی ارائه کننده : zahra

1304, 2022

بیت تورنت چیست

ارز دیجیتال بیت تورنت چیست و چه آینده ای دارد؟ دیگر همه ما با شبکه تورنت آشنایی داریم. این سرویس اشتراک و رمز گذاری فایل اهمیت فوق العاده ای دارد. [...]

تعریف اندیکاتور چیست؟

در جواب سوال تعریف اندیکاتور چیست؟ باید بگوییم که اندیکاتور در واقع یک الگوی نموداری است که توسط تحلیلگران فنی، تریدر ها و کسانی که می خواهند آینده یک دارایی مالی، مانند سهام یا ارز دیجیتال را پیش بینی کنند و در آن سرمایه گذاری نمایند مورد استفاده قرار می گیرد. روش های مختلفی برای تحلیل ارز دیجیتال و سایر دارایی های مالی وجود دارد. استفاده از اندیکاتورها یکی از این روش های پرکاربرد است، اما به تنهایی نمی توان از آن برای پیش بینی قیمت دارایی های مالی استفاده کرد.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که اگر استفاده از اندیکاتور به تنهایی بی فایده باشد پس مزیت استفاده از اندیکاتور چیست؟ در جواب باید بگوییم که مزیت اصلی استفاده از اندیکاتور این است که به تحلیلگران تکنیکال و افرادی که قصد دارند سرمایه خود را وارد بازار ارز دیجیتال و بازارهایی مانند بورس و فارکس و … کنند کمک می کند که با استفاده از اندیکاتور و سایر روش های تحلیل قیمت یک سهم، بتوانند تصمیم گیری بهتر و دقیق تری داشته باشند. اندیکاتورها با استفاده از فرمول های ریاضی به تجزیه تحلیل قیمت ها می پردازند. داده های اندیکاتور شامل حجم، قیمت و بازه زمانی ارز دیجیتال مورد نظر است. اندیکاتور ها به صورت نمودار های گرافیکی هستند، بنابراین استفاده از آن ها بسیار آسان است.

در واقع می توان گفت هر اتفاقی که در بازار ارزهای دیجیتال یا سایر بازارهای مالی رخ می دهد در اندیکاتور خود را به نمایش می گذارد. بنابراین اندیکاتور نمایش دهنده احساسات فروشندگان و خریداران می باشد که به شکل گرافیکی برای معامله گرانی که قصد ورود به آن ارز دیجیتال را دارند به نمایش در می آید.

انواع اندیکاتور های ارز دیجیتال

انوع اندیکاتور ارز دیجیتال

انواع اندیکاتور ارز دیجیتال بسیار زیاد است. شاید این سوال ذهن شما را مشغول کرده باشد که هدف از به وجود آمدن انواع اندیکاتور چیست؟ و چه نیازی است که این همه اندیکاتور وجود داشته باشد؟ چرا یک نرم افزار اندیکاتور ارز دیجیتال طراحی نمی شود که بتوان از طریق آن به تجزیه و تحلیل قیمت یک ارز یا سایر دارایی های مالی پرداخت؟ در جواب باید بگوییم که قیمت های یک سهم یا ارز دیجیتال تحت تاثیر عوامل مختلفی است. پیچیدگی هایی که در روند حرکت قیمت یک سهم یا ارز دیجیتال وجود دارد باعث شده است که نتوان یک اندیکاتور خاص را برای پیش بینی قیمت و تعیین نقطه ورود طراحی کرد.

برای این که بتوان قیمت یک سهم یا ارز دیجیتال را تحلیل کرد باید از روش های مختلفی برای این کار استفاده نمود. بنابراین انواع مختلفی از اندیکاتور ها به مرور زمان به وجود آمدند تا به معامله گران کمک کنند به بررسی دقیق قیمت یک دارایی مالی از جهات مختلف بپردازند. انواع اندیکاتور از دیجیتال شامل موارد زیر است.

  • اندیکاتور های حجمی
  • اندیکاتورهای مومنتوم
  • اندیکاتورهای روندی
  • اندیکاتورهای نوسانی

در ادامه به معرفی مفصل اندیکاتورهای پرکاربرد می پردازیم.

  • اندیکاتورهای حجمی: آیا می دانید که هدف از به وجود آمدن این اندیکاتور چیست؟ هدف اندیکاتور حجمی این است که حجم معامله یک سهم را در یک بازه زمانی خاص به معامله گر نشان دهد. از مهمترین اندیکاتورهای حجمی می توان به volume، money flow اشاره کرد. حجم معاملات در واقع نشان دهنده تمامی خبرهای مثبت و منفی در مورد یک ارز دیجیتال است. گاهی اوقات تغییر حجم می تواند سیگنال بسیار خوبی باشد که به معامله گر هشدار می دهد قیمت یک سهم ممکن است صعودی یا نزولی شود.
  • اندیکاتور مومنتم: اندیکاتور مومنتوم به معامله گر کمک می کند تا بتواند قدرت یک روند خاص را درک کند. از مهمترین و پرکاربردترین این اندیکاتور ها می توان به استوکاستیک، mfi ،rsi اشاره کرد. اندیکاتور rsi کاربرد بسیار زیادی دارد. این اندیکاتورها را می توان جزو دسته اسیلاتورها یا نوسان نما ها دسته بندی کرد.
  • اندیکاتور نوسانی: اگر می خواهید بدانید که هدف استفاده از این اندیکاتور چیست؟ باید بگوییم که اندیکاتورهای نوسانی می توانند به معامله گران کمک کنند که از نوسانات لحظه ای قیمت با خبر شوند. همانطور که می دانید زمانی در بازارهای مالی پیش می آید که قیمت یک ارز دیجیتال خاص به شدت نوسانی بوده و هیچ ثباتی ندارد. به عبارتی دیگر قیمت در یک لحظه در بالاترین قیمت و در یک لحظه در پایین ترین قیمت قرار می گیرد. اندیکاتور نوسانی در این زمان بیشترین کاربرد را دارد و می تواند سود فراوانی را نصیب معامله گر کند.
  • اندیکاتور روندی: هدف از تشخیص روند یک سهم و استفاده از اندیکاتور روندی چیست؟ همانطور که می دانید معامله گران حرفه ای تنها می توانند با نگاه کردن به نمودار قیمت یک سهم روند حرکت سهم را تشخیص دهند. اما معامله گران دیگر نیاز به یک سری اندیکاتور و ابزار دارند که به تشخیص روند یک سهم پرداخته تا با معامله در جهت روند سود کسب کنند. استفاده از اندیکاتور روندی در این مواقع بسیار کاربرد دارد. معروفترین اندیکاتور روندی moving average ها هستند.

مزیت استفاده از اندیکاتور چیست؟

در این قسمت قصد داریم به این موضوع بپردازیم که مزایای استفاده از اندیکاتور چیست؟ اندیکاتورها مزیت های بسیار زیادی دارند. از جمله مزیت استفاده از آن این است که به تحلیلگران تکنیکال کمک می کند تا بتوانند درصد اشتباهات خود را در تحلیل کمتر کنند. مزیت مهم دیگر استفاده از اندیکاتور این است که می تواند روند بازار را به خوبی به معامله گران نشان دهد. این که بازار صعودی یا نزولی است را می توان به راحتی با کمک اندیکاتورهای روندنما تشخیص داد.

گرفتن تاییدیه ورود یا خروج از سهم یا ارز دیجیتال یکی دیگر از مزیت های استفاده از اندیکاتور به شمار می رود.  اگر نمی دانید که منظور از گرفتن تاییدیه توسط اندیکاتور چیست؟ باید بگوییم که همیشه وقتی معامله گر با استفاده از روش های مختلف به تحلیل قیمت ارز دیجیتال می پردازد نیاز به این دارد از تصمیمی که می خواهد بگیرد مطمئن شود. استفاده از اندیکاتور برای گرفتن تایید به منظور تشخیص درست روند و جهت حرکت قیمت، می تواند کمک بسیار زیادی کند. یعنی وقتی معامله گر با کمک تحلیل بنیادی و سایر روش ها توانست قیمت ورود مناسب و جهت حرکت قیمت را تشخیص دهد، در این زمان به برای این که خیالش راحت باشد می تواند از اندیکاتورها برای گرفتن تاییدیه استفاده کند.

سخن پایانی

اندیکاتورها انواع مختلفی دارند و می توان از آن ها به همراه سایر روش ها به تجزیه و تحلیل قیمت یک دارایی مالی مانند سهام یا ارز دیجیتال پرداخت و در زمان مناسب وارد آن سهم شد. یا در زمانی که سهم نزولی است به موقع از آن خارج شده تا سرمایه خود را از نزول های احتمالی قیمت در امان نگه داشت. امیدواریم توانسته باشیم در این مطلب به سوالات شما پاسخ جامع و کاملی داده باشیم.

 

About the author : zahra

ارسال دیدگاه