کاربرد اندیکاتور

معرفی ارائه کننده : zahra

1304, 2022

بیت تورنت چیست

ارز دیجیتال بیت تورنت چیست و چه آینده ای دارد؟ دیگر همه ما با شبکه تورنت آشنایی داریم. این سرویس اشتراک و رمز گذاری فایل اهمیت فوق العاده ای دارد. [...]

اهمیت کاربرد اندیکاتور در پیش بینی قیمت ارز دیجیتال

کاربرد اندیکاتور در ارز دیجیتال برای کسانی که در این بازار فعالیت می کنند شناخته شده است.  معامله و سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال نیاز به درک روشنی از این بازار دارد. اندیکاتورهای زیادی وجود دارند که با استفاده از آن ها می توان به تشخیص جهت حرکت بازار پرداخت. معامله گران تکنیکال با استفاده از این ابزارها می توانند قیمت یک سهم را در بلند مدت و کوتاه مدت پیش بینی کنند. کاربرد اندیکاتور در تحلیل تکنیکال بسیار گسترده است. با استفاده از اندیکاتورها می توان حرکت، حجم، قدرت یک روند و موارد دیگر را پیش بینی کرد.

اندیکاتورها در واقع ابزارهای ریاضی هستند که روند حرکت یک سهم را به صورت گرافیکی و نموداری به معامله گران نمایش می دهند. در بازار بی ثبات ارزهای دیجیتال چیزهای زیادی برای از دست دادن و یا به دست آوردن وجود دارد. درک کاربرد اندیکاتور ها یکی از روش هایی است که می تواند به شما کمک کند تا در معاملات خود کمترین اشتباه را مرتکب شوید. به جرات می توان گفت که بدون شناخت اندیکاتور ها در تحلیل تکنیکال یک ارز دیجیتال در بازار، نمی توان به موفقیت های زیادی دست یافت. اگرچه ممکن است استفاده از اندیکاتورها در ابتدا مبتدیان را کمی سر در گم کند، اما با تلاش و آموزش می توان آن ها را به راحتی درک کرد و به صورت آگاهانه و با اطمینان بهتری نسبت به خرید و فروش یک رمز ارز اقدام نمود. اندیکاتورهای زیادی وجود دارند که می توانند در این زمینه به عنوان یک معامله گر بازار ارزهای دیجیتال به شما کمک کنند. در این مقاله ما با کاربرد اندیکاتور rsi، cci و macd که بیشترین استفاده را در بین معامله گران تکنیکال دارند آشنا می شویم.

اهمیت کاربرد اندیکاتور در پیش بینی قیمت ارز دیجیتال

اندیکاتور rsi

در این قسمت با کاربرد اندیکاتور rsi به عنوان یک شاخص قدرت نسبی آشنا می شویم. این اندیکاتور به معامله گران کمک می کند که میزان سود و زیان یک دارایی را در یک دوره زمانی ثابت مشخص کنند. دامنه حرکت نمودار rsi از محدوده 0 تا 100 متغیر است. این اندیکاتور به معامله گران کمک می کند که بفهمند که آیا یک ارز دیجیتال بیش از حد خریداری شده یا بیش از حد فروخته شده است. اگر نمودار rsi در حدود 70 و یا بالاتر باشد نشان دهنده این است که آن سهم یا ارز دیجیتال بیش از حد خریداری شده است و امکان ریزش وجود دارد. در حالی که اگر نمودار در زیر عدد 30 قرار بگیرد به معنای فروش بیش از حد است و به عبارتی امکان رشد سهم در آینده نزدیک را می دهد. بنابراین کاربرد اندیکاتور rsi هم برای معامله گران تازه کار و هم برای معامله گران با تجربه شناخته شده است.

کاربرد اندیکاتور rsi در بازار ارزهای دیجیتال

اندیکاتور cci

آشنایی با کاربرد اندیکاتور cci می تواند به پیش بینی قیمت یک ارز دیجیتال در کوتاه مدت یا بلند مدت کمک زیادی کند. پیش‌بینی اینکه قیمت ارز دیجیتال به کدام سمت حرکت خواهد کرد کار آسانی نیست. به همین دلیل است که باید از اندیکاتورها برای پیش‌بینی دقیق‌تر حرکت‌های قیمت و ارائه تصویر واضح‌تری از اقدامات بعدی خریداران و فروشندگان استفاده کرد. کاربرد اندیکاتور cci اغلب برای بازه های زمانی بلند مدت است. اما با کمی تغییر در آن می توان در بازه های زمانی کوتاه مدت استفاده کرد. این اندیکاتور قیمت فعلی یک ارز دیجیتال را با میانگین قیمت در یک دوره زمانی خاص مقایسه می کند. معامله گران اغلب از این اندیکاتور برای تعیین دقیق نقطه ورود به بازار استفاده می کنند.

این اندیکاتور در محدوده بالای صفر یا زیر صفر نوسان می کند. cci در بین دو عدد 100-  تا 100 + در نوسان است. تقریباً 75 درصد در این محدوده است و حدود 25 درصد در خارج از این محدوده قرار می گیرد. کاربرد اندیکاتور cci به این صورت است که وقتی نمودار بالای صفر قرار دارد نشان دهنده این است که قیمت بالاتر از میانگین تاریخی خود قرار گرفته است و وقتی زیر عدد صفر قرار دارد نشان دهنده این است که قیمت کمتر از میانگین تاریخی خود قرار دارد. این اندیکاتور را می توان یک نوسان ساز نامحدود دانست. به این معنی که می تواند به طور نامحدود بالاتر یا پایین تر باشد. معامله گران با استفاده از این اندیکاتور، اغلب زمانی خرید می کنند که نمودار cci به زیر 100- می رسد و به سمت بالای 100- افزایش قیم

کاربرد اندیکاتورcci

اندیکاتور macd

این اندیکاتور بیشتر به عنوان میانگین متحرک همگرایی/ واگرایی یا همان macd شناخته می شود. کاربرد اندیکاتور macd نه تنها در بازار ارزهای دیجیتال بلکه در بازار سهام، فارکس و سایر بازارهای مالی بین معامله گران تکنیکال رایج است. سادگی استفاده از این ابزار و همچنین دقت بالا در سیگنال دهی باعث شده است که اندیکاتور macd به عنوان یکی از قوی ترین و محبوب ترین اندیکاتورها در بین معامله گران تبدیل شود. macd در واقع یک اندیکاتور روند نما است. اگر کسی با اندیکاتور macd آشنایی کافی داشته باشد می تواند با استفاده از این اندیکاتور تشخیص دهد که روند حرکت قیمت یک ارز دیجیتال در کوتاه مدت در همان جهت حرکت قیمت در بلند مدت است یا خیر و اگر اینطور نیست می توان به تشخیص این که آیا تغییر روند نزدیک است یا نه پرداخت.

در این اندیکاتور از دو میانگین متحرک مختلف به طور همزمان برای تشخیص روند قیمت یک ارز استفاده می شود. کاربرد اندیکاتور macd از نظر همگرایی و یا واگرایی به این صورت است که وقتی در این اندیکاتور همگرایی رخ می دهد، یعنی این که نشانگر آن هم جهت با قیمت حرکت می کند و وقتی که واگرایی اتفاق می افتد یعنی این که در جهت مخالف قیمت حرکت می کند. این موضوع می توانند نشان دهنده کاهش یا افزایش قدرت روند باشد. البته نکته مهمی که وجود دارد این است که آشنایی با کاربرد اندیکاتور macd و یا سایر اندیکاتورها که در این مطلب معرفی کردیم دلیل بر این نمی شود که می توان برای خرید و فروش تنها به این اندیکاتورها متکی بود، بلکه این ابزارها یک ابزار کمکی هستند و می توانند به شما در شناسایی سیگنال خرید و فروش کمک زیادی کنند.

کاربرد اندیکاتور macd در بازار ارزهای دیجیتال

 

About the author : zahra

ارسال دیدگاه