بلاک چین چیست؟

معرفی ارائه کننده : zahra

1304, 2022

بیت تورنت چیست

ارز دیجیتال بیت تورنت چیست و چه آینده ای دارد؟ دیگر همه ما با شبکه تورنت آشنایی داریم. این سرویس اشتراک و رمز گذاری فایل اهمیت فوق العاده ای دارد. [...]

بلاک چین به زبان ساده

بلاک چین نوعی سیستم ثبت اطلاعات و گزارشات است که اطلاعات ذخیره ‌شده در آن میان اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. تنها تفاوت این سیستم‌ این است که امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت ‌شده بخاطر رمزنگاری قوی و توزیع داده‌ها در آن از بین می‌رود.

اصولا هنگام انجام یک تراکنش مالی واسطه‌ای مانند بانک استفاده میشود. اما با بلاک چین نوعی تراکنش همتا به همتا به وجود آمده است که خریداران و فروشندگان میتوانند به صورت مستقیم با هم در ارتباط باشند و نیازی به فرد دیگری نیست. هر فردی در هر جای دنیا که به اینترنت دسترسی دارد می‌تواند از بلاک چین در تراکنش‌های خود استفاده کند.

بلاک چین به زبان ساده

نوعی دیگر از بلاک چین به نام بلاک چین سازمانی Enterprise blockchain هم وجود دارد که به شکل خصوصی برای اهداف خاص در یک نهاد یا سازمان مورد استفاده قرار میگرد.

نحوه کار بلاک چین

کلمه بلاک چین به شکل Block chain نوشته میشود که از دو واژه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) ترکیب شده است. در واقع این تکنولوژی زنجیره‌ای از بلوک‌ها می‌باشد که هر نوع داده یا اطلاعاتی می‌تواند در آن ثبت شوند. به طور مثال می‌توان ریز به ریز تراکنش‌های یک شبکه مالی مثل بیت کوین را در آن ثبت کرد.

به طور خلاصه بلاک چین را نوعی پایگاه داده برای بایگانی اطلاعات می‌باشد مانند ویکی پدیا. در سایت Wikipedia هر فرد می‌تواند با رعایت قوانین مطلب آپلود کند و فقط یک شخص اطلاعات را کنترل نمی‌کند. در بلاک چین هم می‌توان پیشینه‌های متفاوتی را وارد یک آرشیو اطلاعات کرد یا حتی ثبت و بروزرسانی اطلاعات را کنترل کرد.

البته یکی از مهمترین تفاوت این دو در این است که  در ویکی پدیا کنترل پایگاه داده با مدیران این سایت است و تمامی دسترسی‌ها و مجوزها کنترل می‌شود. اما اطلاعات ثبت‌شده در پایگاه داده بلاک چین توسط شخص یا مدیری پاک نمی‌شود، این موضوع باعث امنیت بیشتر اطلاعات در بلاک چین شده است.

استفاده بلاک چین در چیست؟

این نوآوری باعث ایجاد حاکمیت در یک سیستم می‌شود که تمام افراد قابلیت افزایش سهام و اختیارتشان را داشته باشند. مهمترین کاربرد این تکنولوژی در ثبت شدن تمام اطلاعات آن است. برای همین هرجایی که نیاز به محیطی برای ذخیره کردن داده‌ داشته باشد به شکلی که اطلاعات آن از بین نرود میتوان از بلاک چین استفاده کرد.

در بلاک چین هر نوع معامله‌ای که صورت بگیرد با تمام جزییات ثبت شده و طرفین معامله می‌توانند به این جزییات دسترسی داشته باشند برای همین بلاک چین بزرگترین معضل کلاهبردارن است.

انتخابات الکترونیکی ، زنجیره تأمین و حمل و نقل ، ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و… از مثال هایی است که در آنها امکان استفاده از بلاک چین وجود دارد. با استفاده از این فناوری خطر تقلب در انتخابات  ، دوبار خرج کردن پول ، برگشت تراکنش‌ها در بیت کوین و … را به شکل چشمگیری میتوان کاهش داد.

همچنین با استفاده از این نوآوری می‌توان سرمایه‌ها را به توکن‌های دیجیتالی تعویض داد. سپس آن‌ها را به شکل یک ثروت قابل تغییر ارائه کرد. مثلا تبدیل بها یک خانه به توکن‌های دیجیتالی و فروش آن به تقاضاکنندگان

بلاک چین چگونه کار میکند؟

حالا که پاسخ بلاک چین چیست را پیدا کردیم به سوال نحوه کار این سیستم میرسیم. موقعی که داده‌ جدیدی در بلاک ذخیره میشود ، یک بلاک چین اضافه میشود. یعنی این فناوری از تعدادی بلاک که به یکدیگر متصل شده درست شده است. برای اضافه شدن یک بلاک به Blockchain باید 4 عمل انجام شود :

 1. معامله‌ای صورت بگیرد
 2. معامله انجام شده تایید شود
 3. ذخیره شدن تراکنش‌ها در یک بلاک
 4. ساخته شدن کد hash

کد hash چیست؟

به طور خلاصه به رشته‌ای از کارکترهای هر بلاک hash گفته میشود. یک هش یک تابع ریاضی ویژه در هر بلاک است که توسعه دهندگان آن را مشخص می‌کنند. هر نوع تغییری که در یک بلاک صورت بگیرد باعث تغییر در کل هش میشود. موقعی که تراکنش‌های بلاک تایید شود، کد شناسایی مخصوصی به آن داده می‌شود که به آن hash می‌گویند.

در یک بلاک چین هش هر یک از بلاک‌های بعدی، شامل هش بلاک های قبلی نیز می‌باشد. زمانی که که این بلاک به Blockchain اضافه شود ، برای همه‌ی افراد قابل نمایش خواهد بود. با استفاده از آن می‌توان به تمام اطلاعات اعم از داده‌های معامله، زمان، مکان و شخصی که آن بلاک را به بلاک‌چین افزوده است، دسترسی داشت.

مزایای فناوری بلاک چین:

 • حذف نیروی انسانی به هنگام تایید
 • بهترشدن دقت و صحت
 • کاهش دادن هزینه‌ها
 • غیر متمرکز بودن
 • دشواری دست کاری و مداخله افراد
 • حفظ امنیت معامله ها و خصوصی بودن آن ها
 • شفاف بودن ساز و کار تکنولوژی

معایب فناوری بلاک چین:

 • هزینه ماینینگ بیت کوین
 • کم بودن میزان تراکنش ها در هرثانیه
 • استفاده شدن در فعالیت‌های غیرقانونی
 • قابلیت هک شدن

About the author : zahra

ارسال دیدگاه