بیت کوین چیست؟

معرفی ارائه کننده : zahra

1304, 2022

بیت تورنت چیست

ارز دیجیتال بیت تورنت چیست و چه آینده ای دارد؟ دیگر همه ما با شبکه تورنت آشنایی داریم. این سرویس اشتراک و رمز گذاری فایل اهمیت فوق العاده ای دارد. [...]

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست؟ اولین ارز دیجیتالی که در سال 2008 معرفی شد؛ بیت کوین نام دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این پول (coin) در ادامه توجه شما را به تعریف coin جلب میکنیم. بیت کوین به عنوان پادشاه دنیای ارز های دیجیتال داری بالاترین ارزش در بین کوین هاست. این ارز در سال 2021 سقف قیمتی 66 هزار دلار را تجربه کرد. اگر به دنبال شغل ارز دیجیتال هستید که بتوانبد درآمد خوبی در کنار شغل اصلیتان تجربه کنید، هولد یا ترید ارز هایی مانند بیت کوین را به شما پیشنهاد میدهیم.

Coin چیست؟

کوین همان ارز است که در بستر بلاک چین یک شبکه اختصاصی دارد. برای مثال یک شرکت اقدام به خرید زمین برای ساخت ساختمان مورد نیاز خود میکند خرید یک زمین برای شرکت، حکم داشتن شبکه اختصاصی برای ارز را دارد.

اگر میخواید در مورد فضای اجاره ای ارز ها اطلاعات بیشتری کسب کنید به لینک تعریف توکن مراجعه کنید.

سوالات بسیاری در مورد بیت کوین وجود دارد برای مثال احتمالا دریافت بیت کوین رایگان ، نحوه خرید، و اینکه بیت کوین قانونی است یا خیر از عمده سوالاتی است که در بازه ای که ارز های دیجیتال شیب صعودی گرفته اند مطرح شده است. برای رسیدن به پاسخ سوالاتتتان در ادامه با ویژگی های این ارز و دلایل اصلی خرید و رشد آن آشنا میشوید.

ویژگی های بیت کوین:

 1. غیر متمرکز بودن
 2. محدود بودن از نظر تعداد
 3. داشتن فضای اختصاصی در بستر بلاکچین

غیر متمرکز بودن

امنیت بیت کوین برای همگان مورد سوال است. توجه داشته باشید که بیت کوین متعلق به هیچ شخص خاصی نیست. و از لحاظ منابع وابسته به کشور خاصی نیست بنابراین این ویژگی آنرا از هک، تحریم و.. در امان نگه میدارد. شاید خبر هایی مبنی بر هک بازار ارز دیجیتال بشنوید اما چیزی که قابل هک است صرافی های خرید و فروش ارزها هستند نه شبکه بلاک چین.

محدودیت تعداد

از این ارز تنها 21000000 در دنیا وجود دارد که 18000000 آن استخراج شده است.  برنامه هایی که به دنیای بلاک چین داده میشود قابل ویرایش نیست بنابراین این مقدار به هیچ وجه زیاد و کم نخواهد شد. این محدودیت یکی از دلایل بالا رفتن ارزش ارز های دیجیتال نسیت به پول کشور هاست که به دلبل کاغذی بودن در تعداد زیاد چاپ میشود و ارزش آن کم میشود.

فضای اختصاصی در بلاک چین

دو مدل پول الکترونیکی داریم : کوین و توکن

کوین دارای یک فضای اختصاصی در زمین بلاک چین میباشد مانند خرید یک زمین.

توکن ارزی است که در بستر یک کوین فضایی را اجاره میکند. برای مثال son از توکن هایی است که در بستر tron ارائه شده است.

بلاک چین چه ارتباطی با بیت کوین دارد؟

سازنده بیت کوین فرد یا گروه ناشناسی تحت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو است. اگر بیت کوین را یک شهرک بدانیم با 21 میلیون واحد آپارتمان؛ انتقال اطلاعات بین این آپارتمان ها و فضای زمین آنرا بلاک چین می نامیم.

بیت کوین خوب یا بد؟

خوب یا بد بودن هر ارز را ارزش آن تعیین میکند و این ارزش وابسته به مواردی از جمله کمیاب ( محدود بودن ماین ) ارز، کاربرد، انتقال‌پذیری، پایداری و سایر موارد است.

ادامه مقاله را با موضوع بیت کوین خوبه یا بد با بررسی فاکتور های مهم ارزش دهنده به این ارز ادامه میدهیم.

 • کمیابی
 • بخش‌پذیری
 • کاربرد
 • جعل‌ناپذیری

کمیابی

ارزش داشتن و قیمت داشتن یک ارز وایسته به محدود بودن عرضه آن استج. همانطور که در ارز های دولتی چاپ زیاد پول سبب افزایش شدید قیمت کالا رمیشود و تاثییر منفی در اقصاد جامعه دارد. البته اگر عرضه پول از حد عادی کمتر باشد دچار تورم منفی میشویم.

در ارز های دیجیتال زمانی که شما پروتکل ارائه ارز را برنامه نویسی میکنید امکان تغییر ان بسیار نادر است و تنها میتواند روی کاغذ یا قرارداد تفاق بیفتد بنابراین تعداد بیت کوین طبق پروتکل آن تنها 21 میلیون خواهد بود.

بخش‌پذیری

ارز دیجیتال قابل تقسیم به واحد های کوچکتری است تا بتواند انعطاف لازم در عملکرد و کارایی اقتصادی داشته باشد.

«ساتوشی» نام کوچک ترین واحد bitcoin   است که برابر با 0.00000001 میباشد. بخش پذیری این ارز از یک دلار امریکا بییشتر است. یک «ساتوشی»، یک صد میلیونیوم از یک بیت کوین (BTC) است.

کاربرد

یک ارز باید قابل استفاده جامعه و قابل استفاده برای خرید کالا و … باشد. با توجه به این که bitcoin  تحت بستر ایمن بلاک چین به راحتی قابل معامله است بنابراین میتواند در فضای حقیقی هم برای مبادله استفاده داشته باشد.

جعل‌ناپذیری

از موارد مهم در اعتبار یک ارز سخت بودن جعل آن است. چرا که هر چقدر امکان جعل راحت تر باشد تاثییر منفی بر ارزش آن دارد. در سیستم ارز های دیجیتال به دلیل استفاده از سیستم بلاک چین که متعلق به هیچ گروه و دولت خاصی نیست جعل بیت کوین بسیار دشوار خواهد بود چرا که این شبکه به هیچ وجه قابل هک نیست. اگر بتوان ایرادی در سیستم ارز های دیجیتال پیدا کرد مربوط به کیف پول های ارز دیچیتال خواهد بود که شاید به دلیل هک شدن سیستم و یا وارد کردن برنامه مخرب بتوان ارز را دوباره خرج کرد.

برای این نوع حمله شما نیاز دارید که حداقل بیش از نیمی از توان پردازشی شبکه را مختل کنید که نیاز به سرمایه و منابع بسیار بالایی دارد.

 

About the author : zahra

ارسال دیدگاه

 1. محمد میرزایی 23 جولای 2021 در 7:47 ق.ظ - پاسخ

  پاسخ به این سوال که لایت کوین بخریم یا بیت کوین خیلی درست نمیشه جواب داد و به نظر من مهم تر از این موارد خبر های فاندامنتال و تحلیل تکنیکال هست.

 2. ali 23 جولای 2021 در 7:48 ق.ظ - پاسخ

  بیت کوین اولین ارز دیجیتال است که همانطور که 12 سال پیش توسط ساتوشی ناکاماتو معرفی شده و اینروز ها بیت کوین ارزش خودش رو ثابت کرده به گفته افراد برتر مثل مدیر عامل طرافی بایننس حدود 80 درصد از این ارز استخراج شده و زمانی که به ده درصد آخر برسد ارزش واقعی این رمز ارز مشخص میشود.