ترون ارز دیجیتال

معرفی ارائه کننده : zahra

1304, 2022

بیت تورنت چیست

ارز دیجیتال بیت تورنت چیست و چه آینده ای دارد؟ دیگر همه ما با شبکه تورنت آشنایی داریم. این سرویس اشتراک و رمز گذاری فایل اهمیت فوق العاده ای دارد. [...]

ترون (TRON) چیست؟

TRON یک بستر پیشرفته بلاکچین است که برای تمرکززدایی و دموکراتیک سازی صنعت توزیع محتوا از طریق تمرکز زدایی از  ابزارها ، سیستم عامل ها و پروتکل های جاز ساخته شده است.

ارز دیجیتال ترون به عنوان یک زنجیره بلاکچین پیمانکاری هوشمند ، به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا برنامه های غیرمتمرکز (DApps) با ظرفیت بالا را بسازند و به کار گیرند که می تواند تقریباً برای هر هدفی طراحی شود (از جمله بازی های آنلاین ، مبادلات غیرمتمرکز ، مزارع درآمد ، سیستم عامل های باز وام و سایر موارد)

هدف از ساخت ترون

هدف از ترون یکسان سازی اپلیکیشن های ارائه محتوا و در نظر گرفتن سهم بیشتر برای تولیدکنندگان محتوا است. امروزه شرکت های بزرگ در حوزه ارائه محتوا مانند یوتیوب، فیسبوک، اپل و… رتبه خوبی در  پخش فایل های چند رسانه ای دارند. این شرکت علاوه بر کنترل کامل محتوا بیشتر درآمد بدست آمده را سهم خود میدانند؛ و درآمد کمی را برای تولیدکنندگان محتوا در نظر میگیرند.

تاریخچه TRON

این پلتفرم در سپتامبر 2017 توسط کارآفرین فناوری Justin Sun ، که در حال حاضر رئیس بنیاد TRON است – یک سازمان غیر انتفاعی که به توسعه و رشد اکوسیستم TRON کمک می کند – تأسیس شد. در مجموع 70 میلیون دلار در ابتدای عرضه سکه (ICO) جمع آوری شد و شبکه اصلی خود را در ژوئن 2018 راه اندازی کرد. از آن زمان ، این ارز به یکی از 20 ارز رمزپایه برتر از نظر ارزش بازار تبدیل شده است و برای مدت کوتاهی در 10 کشور برتر بازی کرده است.

ترون چگونه کار می کند؟

TRON از این نظر شبیه EOS است که کاربران در شبکه برای معامله یا تعامل با قراردادهای هوشمند به منابع نیاز دارند. در TRON ، این منابع به چهار نوع تقسیم می شوند: پهنای باند ، CPU ، فضای ذخیره سازی و RAM. کاربران برای دریافت پهنای باند و قدرت باید TRX را مسدود (موقتاً قفل کنند).

 

هنگامی که کاربر یک معامله منظم را انجام می دهد ، نقاط پهنای باند مصرف می شود ، در حالی که معاملات قرارداد هوشمند نیز انرژی مصرف می کنند. پهنای باند و قدرت هر دو به مدت 24 ساعت به تدریج بازیابی می شوند.

مانند اکثر سیستم عامل های قرارداد هوشمند ، TRON دارای ماشین مجازی خاص خود است – در این حالت ، آن را با نام TRON Virtual Machine (TVM) می شناسند. TVM اساساً سیستم عاملی است که برای انجام قراردادهای هوشمند در یک محیط امن ، غیرمتمرکز اما قابل اعتماد استفاده می شود. گفته می شود TVM Turing-Complete است ، اما پتانسیل کامل آن هنوز در حال سقوط است.

 

ترون از طریق سازوکار اجماع مجوز Proof of Stake (DPoS) ایمن است ، که از شبکه ای از 27 نماینده مجزا (SR) برای اعتبارسنجی و گروه بندی معاملات در بلوک ها استفاده می کند. این نمایندگان ارشد از طریق انتخابات آزاد ، که در آن دارندگان TRX بر اساس شایستگی های خود به نمایندگان سوسیالیست مورد نظر خود رای می دهند ، به منصب رأی می دهند.

الگوریتم اثبات سهام (DPOS) چگونه کار میکند؟

در اثبات سهام، ماینینگ و استخراج وجود ندارد. در این الگوریتم، هر گره موظف است تا مقداری از ارز محلی آن شبکه را گرو بگذارد. در این صورت وی مجوز فعالیت در شبکه را خواهد داشت. در الگوریتم اثبات کار هر کس که دارای سیستم سخت‌افزاری پیشرفته‌تری باشد، برای اینکه بتواند تولید کننده بلوک بعدی باشد شانس بیشتری را دارد. اما در اثبات سهام، این تعداد ارزهای گرو گذاشته شده است که شانس را افزایش می‌دهد. هر چه مقدار ارز استیک شده بیشتر باشد، آن گره شانس بیشتری را برای انتخاب شدن به عنوان تایید کننده بلوک دارد.

در وایت پیپر TRON ، نقشه راه پروژه 10 ساله ارائه شده است. TRON در حال حاضر تقریباً در نیمه راه این نقشه راه قرار دارد و از آوریل 2021 در حال حاضر در دوره توسعه “سفر بزرگ” است.

چه چیزی ترون را منحصر به فرد می کند؟

TRON برای بهره برداری از اینترنت غیرمتمرکز طراحی شده است ، جایی که افراد می توانند به محتوای بدون محدودیت های جغرافیایی ، سانسور یا محدودیت دسترسی پیدا کنند. این شامل تعدادی ویژگی است که به دستیابی به این هدف کمک می کند ، از جمله:

  • حاکمیت زنجیره
  • پشتیبانی از Token
  • مقیاس پذیری بالا
حاکمیت زنجیره

TRON برای حمایت از حاکمیت در این زنجیره به تعداد روزافزون سیستم عامل های بلاکچین می پیوندد یعنی به دارندگان TRX این امکان را می دهد تا با انتخاب Super Actors و Super نماینده شرکا که در نهایت خواست جامعه را اجرا می کنند ، نقشی فعال در شکل گیری آینده سیستم عامل داشته باشند.

کاربرانی که با قرار دادن نشانه های خود در روند رأی گیری شرکت می کنند ، در ازای آن بخشی از پاداش شبکه را دریافت می کنند.

پشتیبانی از Token

مانند سایر سیستم عامل های قرارداد هوشمند رقابتی ، از جمله Ethereum و Binance Smart Chain ، TRON از انواع   token های استاندارد پشتیبانی می کند ، که به توسعه دهندگان کمک می کند طیف وسیعی از موارد استفاده جدید را انجام دهند. این استاندارد ها شامل ، نشانه های TRC-20 ، TRC-10 و TRC-721 (غیر قابل تعویض) است.

مقیاس پذیری بالا

TRON برای پشتیبانی از گسترش گسترده در زنجیره طراحی شده است ، که به توسعه دهندگان اجازه می دهد برنامه هایی ایجاد کنند که می تواند به طور همزمان از ده ها هزار کاربر پشتیبانی کند. در حال حاضر ، سیستم اجماع DPoS TRON به آن اجازه می دهد تا به راحتی حدود 2000 تراکنش TPS را مدیریت کند ، اما برنامه هایی برای بهبود این مسئله در آینده وجود دارد.

یک اکوسیستم در حال تکامل

به عنوان یکی از قدیمی ترین سیستم عامل های قرارداد هوشمند برای مهاجرت به شبکه اصلی ، TRON اکنون دارای یک اکوسیستم از محصولات DApps و DeFi است. این شامل پروتکل اشتراک غیرمتمرکز پرونده BitTorrent ، PoloniDEX و اکوسیستم JUST سیستم عامل های DeFi است.

از آنجا که ماشین مجازی TRON با ماشین مجازی Ethereum (EVM) سازگار است ، توسعه دهندگان می توانند به راحتی DApps خود را از Ethereum یا سایر بلاک چین های سازگار با EVM به ترون منتقل کنند.

 

About the author : zahra

ارسال دیدگاه