توکن سوزی چیست؟

معرفی ارائه کننده : zahra

1304, 2022

بیت تورنت چیست

ارز دیجیتال بیت تورنت چیست و چه آینده ای دارد؟ دیگر همه ما با شبکه تورنت آشنایی داریم. این سرویس اشتراک و رمز گذاری فایل اهمیت فوق العاده ای دارد. [...]

توکن سوزی چیست؟

اگرچه سوزاندن دارایی های مالی، پول و اسکناس عملی است دور از ذهن، اما توکن سوزی که در واقع به سوزاندن رمز ارزهای دیجیتال اشاره دارد عملی رایج است و می تواند مزایای بسیار زیادی برای دارندگان توکن  و توسعه دهندگان آن داشته باشد. در جواب توکن سوزی چیست باید بگوییم که این روش در واقع یک استراتژی بسیار قدرتمند در پروژه های ارز دیجیتال است که می تواند بر افزایش میزان قیمت کوین ها تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. سوزاندن توکن در میان آلت کوین ها بسیار رایج است. ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین توکن سوزی ندارند بلکه دارای پدیده ای به نام هاوینگ هستند که می تواند بر میزان سکه های در گردش این ارز دیجیتال تاثیر بگذارد.  سوزاندن توکن به حذف دائمی بخشی از کوین ها از شبکه بلاکچین اشاره دارد و می تواند تورم ناشی از تعداد کوین ها در شبکه را کاهش دهد.

توکن سوزی چیست؟

دلایل مختلفی برای سوزاندن توکن وجود دارد. این کار معمولاً به منظور کاهش تورم انجام می شود. بلاکچین های بزرگتر مانند بیت کوین و اتریوم نیازی به استفاده از این مکانیزم ندارند. با این حال، سوزاندن اغلب توسط آلت کوین ها برای کنترل تعداد سکه های در گردش استفاده می شود. این موضوع مزایای زیادی را برای سرمایه گذاران بالقوه فراهم می کند.

آشنایی با مفهوم توکن سوزی در ارز دیجیتال

ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که مفهوم توکن سوزی به چه معناست. سوزاندن توکن در واقع یک از فرآیندهای رایج در صنعت ارزهای دیجیتال به شمار می رود و این اقدام توسط سازنده توکن ها به منظور حذف تعدادی مشخص از توکن هایی که در شبکه در گردش هستند انجام می شود.  منظور از سوزاندن توکن در واقع به نابودی و انحلال واقعی دارایی دیجیتال مربوط نمی شود. وقتی شرکتی تصمیم به سوزاندن رمز ارزها می گیرد ، دو راه پیش رو دارد. یا می تواند توکن های موجود را از بازار خریداری کند (معروف به خرید مجدد) یا می تواند ارز موجود را از گردش خارج کند. کسانی که با بلاکچین آشنایی کامل دارند می دانند که  از بین بردن دارایی های دیجیتال بر اساس پروتکل و الگوریتمی که دارند غیر ممکن است.

در عمل توکن سوزی چه اتفاقی می افتد؟

تاریخچه و داده های یک توکن در شبکه بلاکچین در بلوک های خود ذخیره می شوند بنابراین نمی توان به هیچ وجه آن ها را تغییر داد. این اقدام به دلیل اهداف ضد تورمی صورت می گیرد و می تواند به سرمایه گذاران در آن توکن خاص که توکن سوزی دارد انگیزه ای مضاعف بدهد. به عبارت دیگری می توان این فرآیند را دقیقاً با مفهوم بازخرید سهام توسط شرکت های سهامی عام مقایسه کرد. نتیجه این امر می تواند منجر به کاهش تعداد سهامی که منتشر شده است شود.

بنابراین ، اگر چیزی واقعاً سوخته نشود ، پس چه اتفاقی می افتد؟ نشانه ها یا دارایی ها از طریق الگوریتمی با ارسال امضاها به یک آدرس  کیف پول عمومی یا به یک آدرس غیر معتبر و غیر قابل دسترس فرستاده می شود. از آنجا که کسی رمز این آدرس کیف پول را ندارد برای همیشه آن مقدار توکن در این آدرس نگهداری می شود و نمی تواند وارد شبکه شود. به طور خلاصه می توان گفت ، وقتی توکن ها را به این آدرس می فرستید ، قابل بازیابی نیستند و دیگر نمی توانند استفاده شوند.

دارایی هایی که سوزانده می شوند در سیستم دفتر کل توزیع بلاکچین ثبت می شوند تا مطمئن شوید که همه  نودها می توانند آن را ببینند و تأیید کنند که کوین ها سوخته اند. در صورت سوزاندن رمز ، از بین بردن دارایی به چند روش مختلف امکان پذیر است. به عنوان مثال ، پروژه هایی وجود دارد که به محض ارائه اولیه سکه (ICO) ،  عمل توکن سوزی را انجام می دهند. این کار کمک می کند تا دارایی های فروخته نشده از بین برود. همچنین سوزاندن دوره ای دارایی بر اساس ابزار ، اندازه و سایر متغیرها نیز معمول است.

توکن سوزی‌ برای دارندگان آن چه مزایایی دارد؟

 • ثبات ارزش Token
 • مهار تورم قیمت
 • محافظت در برابر Spam
 • عدم توزیع توکن های فروخته نشده

رایج ترین دلیل برای توکن سوزی، اهداف تورمی است. اکثر پروژه ها از این روش  برای اطمینان از ثابت بودن ارزش دارایی یا افزایش ارزش توکن ها استفاده می کنند و بنابراین این کار می تواند انگیزه های مثبتی برای دارندگان این گونه توکن ها در پی داشته باشد. به عبارتی دیگر می توان گفت که توکن سوزی یک بازی دو سر برد است و می تواند مزایای بسیار زیادی برای دارندگان توکن ها در پی داشته باشد. البته باید بگوییم که این روش برای خود توسعه دهندگان توکن نیز دارای مزایای زیادی است.

مزایای توکن سوزی

از جمله مهمترین مزایای توکن سوزی این است که باعث ثبات ارزش توکن و همچنین مهار تورم قیمت آن توکن شود. این موضوع می تواند سبب شود که سرمایه گذاران بلند مدت استراتژی خود را تغییر نداده و به نگهداری کوین هایی که دارند ادامه دهند. همچنین این موضوع می تواند در سلامت پهنای باند و ادامه فعالیت شبکه تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد.همچنین اگر عمل سوزاندن توکن ها در مراحل ابتدایی توسعه انجام شود می تواند یک نوع حس اعتبار و اطمینان را به وجود آورد.

اغلب ، پروژه ها می خواهند با کاهش میزان جریان فعلی ، ارزش هر رمز را افزایش دهند. بحث اصلی بر سر عرضه و تقاضا است. اگر کوین های کمتری برای فروش و مبادلات در دسترس باشد، ارزش سکه های شخصی که سرمایه گذاری کرده است بیشتر خواهد شد.

محافظت در برابر اسپم‌ها (Spam) یکی دیگر از مزایای توکن سوزی به شمار می رود. برخی از شبکه های رمز ارزها از این روش برای حفاظت در برابر حملات ddos استفاده می کنند و می توانند از انتشار اسپم ها در کل شبکه با سوزاندن مقدار مشخصی از توکن ها جلوگیری به عمل آورند. این کار از طریق افزایش هزینه انجام تراکنش باعث می شود که جلوی تراکنش های اسپم را بگیرد.

از جمله دلایلی که توسعه دهندگان یک توکن بعد از این که اقدام به عرضه اولیه توکن خود کردند شروع به توکن سوزی توکن های فروخته نشده می کنند این است که به نوعی برای سرمایه گذاران این توکن شفافیت ایجاد کنند. در غیر این صورت ممکن است شرکتی که این توکن را ارائه داده اقدام به فروش توکن های توزیع نشده خود در یک صرافی کند که کار اشتباهی است و باعث عدم اعتماد سرمایه گذاران خواهد شد. بنابراین شفافیت در کار پروژه از جمله مزایایی مفیدی است که توکن سوزی می تواند داشته باشد.

About the author : zahra

ارسال دیدگاه

 1. ایمان 13 ژوئن 2021 در 12:19 ب.ظ - پاسخ

  عالی بود اقا برسام

  • zahrash 14 ژوئن 2021 در 8:41 ق.ظ - پاسخ

   سپاسگذارم. برای اطلاعات بیشتر در زمینه توکن، مقاله توکن چیست را مطالعه کنید.