سختی شبکه بیت کوین چیست

معرفی ارائه کننده : zahra

1304, 2022

بیت تورنت چیست

ارز دیجیتال بیت تورنت چیست و چه آینده ای دارد؟ دیگر همه ما با شبکه تورنت آشنایی داریم. این سرویس اشتراک و رمز گذاری فایل اهمیت فوق العاده ای دارد. [...]

منظور از سختی شبکه بیت کوین چیست؟

در ابتدا می خواهیم به تعریف سختی شبکه بیت کوین بپردازیم. در بلاکچین ماینرهای زیادی با هم رقابت می کنند تا یک بلاک جدید بیت کوین به وجود آورند. همانطور که می دانید بیت کوین یک ارز پر طرفدار در سراسر دنیا است؛ و کسانی که سال ها پیش در این ارز دیجیتال سرمایه گذاری کرده اند، توانسته اند سود بسیار زیادی را نصیب خود کنند. یکی دیگر از روش های کسب سود علاوه بر سرمایه گذاری این است که به استخراج بیت کوین بپردازید. برای انجام این کار باید از دستگاهی به نام ماینر کمک بگیرید. ماینرها برای انجام عمل استخراج، محاسبات بسیار پیچیده ای را که شامل حل تابع هش است انجام می دهند.

در واقع زمانی یک بلاک جدید به وجود می آید که ماینرها قادر باشند تابع هش آن بلاک را کشف کنند. سختی شبکه بیت کوین می تواند به عنوان یک معیار برای سنجش نسبی شرایط لازم به منظور ایجاد یک بلاک جدید در شبکه عمل کند. به عبارت دیگر سختی شبکه نشان می دهد که برای این که یک بلاک جدید به شبکه بلاکچین بیت کوین اضافه شود چه مدت زمان لازم است.

اهمیت سختی شبکه بیت کوین

برای این که بتوانید به نمودار سختی شبکه بیت کوین به صورت آنلاین دسترسی داشته باشید کافی است به سایت https://www.blockchain.com بروید. برای بررسی این نمودار باید توجه کنید که اعدادی که در نمودار سختی شبکه بیت کوین می بینید نشان دهنده این موضوع هستند که سختی بیت کوین  نسبت به روزهای ابتدایی شروع کار این ارز دیجیتال یا نسبت به هفته گذشته چقدر بیشتر شده است.

گراف سختی بیت کوین

در هر بلاکچین شرایط ایجاد بلاکچین جدید به این صورت است که باید یک مدت زمان خاصی بگذرد تا یک بلاک جدید به بلاک چین اضافه شود. در نهایت اگر هش ریت کل شبکه کاهش یا افزایش پیدا کند می تواند بر سختی شبکه تاثیر مستقیم داشته باشد. توجه داشته باشید که افزایش سختی شبکه بیت کوین باعث خواهد شد که برای استخراج بیت کوین نیاز باشد از ماینرهایی با سخت افزار قوی تر استفاده کنید. به همین دلیل است که امروزه دیگر با GPU، CPU،  FPGAنمی توان به ماین کردن بیت کوین پرداخت و از سخت افزار ASIC که قدرت فوق العاده ای برای استخراج بیت کوین دارد برای این کار استفاده می کنند.

اهمیت سختی شبکه بیت کوین

سختی شبکه بیت کوین در واقع معیاری است که میزان دشواری استخراج یک بلاک در بلاکچین بیت کوین را نشان می دهد. دشواری بالای استخراج ارزهای دیجیتال به این معنی است که برای محاسبه تراکنش هایی که وارد بلاکچین می شوند، به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز است. بنابراین برای ماین کردن بهتر باید از تجهیزات سخت افزاری قوی تری استفاده کرد. برای این که زمان متوسط بین استخراج هر بلاک با تغییر هش شبکه، ثابت نگه داشته شود از سختی شبکه استفاده می کنند. سختی شبکه بیت کوین از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا می تواند امنیت شبکه بلاکچین را نیز در برابر حملات مخرب افزایش دهد.

ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین که قابلیت ماینینگ دارند، سختی شبکه آن ها می تواند کاهش یا افزایش یابد. هرچه تعداد ماینرهایی که به استخراج بیت کوین می پردازند قوی تر و بیشتر باشند سختی شبکه بیشتر می شود. زیرا با افزایش تعداد ماینرها رقابت بین آن ها برای حل مسئله و ایجاد بلوک جدید بیشتر خواهد شد. و بالعکس هرچه تعداد ماینرها کمتر باشد سختی شبکه کمتر خواهد بود.

بنابراین با افزایش یا کاهش تعداد ماینرها می توان شبکه را به تعادل رساند. در شبکه بیت کوین تغییر سختی استخراج هر دو هفته یک بار صورت می گیرد. این کار باعث می شود که زمان به وجود آمدن هر بلاک جدید بیت کوین همواره 10 دقیقه باشد.

حال تصور کنید که سختی شبکه بیت کوین وجود نداشته باشد. در این صورت اگر تعداد ماینرها افزایش پیدا کند، احتمال این که هر بلاک در زمانی کمتر از ده دقیقه به وجود آید افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین برای این که این مشکل را کنترل کنند تا از به وجود آمدن بلاک جدید بیت کوین به صورت شانسی و کمتر از یک دقیقه یا حتی یک ثانیه جلوگیری شود از سختی شبکه استفاده می شود.

منظور از هش ریت در سختی شبکه بیت کوین چیست؟

وقتی که صحبت از استخراج بیت کوین و سختی شبکه می شود، بیشترین کلمه ای که در این بین در مورد آن صحبت می شود هش ریت است.  می خواهیم به این موضوع بپردازیم که منظور از هشت ریت در سختی شبکه بیت کوین چیست؟

در جواب باید بگوییم که، به کل قدرت محاسباتی که به منظور پردازش معاملات یا استخراج بلاک جدید در بلاک چین مورد استفاده قرار می گیرد هش ریت گفته می شود. به عبارت دیگر ماینر ها برای این که به یک بلاک جدید دست پیدا کنند باید به تولید هش بپردازند.

برای استخراج ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین باید یک مسئله بسیار پیچیده ریاضی توسط ماینرها حل شود که همان هش است. در هر تراکنشی که صورت می گیرد هش از سه بخش آدرس بلوک قبلی، مقدار تراکنش و همچنین آدرس بلوک بعدی تشکیل شده است. این زنجیره در تمامی تراکنش ها همواره رعایت می شود. اصلی ترین جزء در همه رمز ارزها هش است.

هش در واقع یک تابع است که تراکنش هایی که افراد مختلف در شبکه بلاکچین انجام می دهند به عنوان ورودی این تابع در نظر گرفته می شود و در نهایت خروجی که تابع هش تولید می کند یک عبارت با حجم و طول ثابت خواهد بود. به مجموع این هش ها برای رسیدن به پاداش شبکه بلاکچین، هش ریت می گویند. هرچه تعداد ماینرها و تجهیزات مختلف که به منظور استخراج بیت کوین وارد شبکه می شوند بیشتر شود در نتیجه هش ریت بالاتر می رود و سختی شبکه نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

منظور از هش ریت در سختی شبکه بیت کوین چیست؟

چه ارتباطی بین سختی شبکه بیت کوین با هش ریت وجود دارد؟

بین سختی شبکه بیت کوین و هش ریت ارتباطی مستقیم وجود دارد. استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال که از روش ماینینگ به دست می آیند بر اساس تابع هش است. تابع هش در واقع به رمزگذاری ارز دیجیتال با استفاده از شیوه های خاص می پردازد. بنابراین افرادی که می خواهند به ماینینگ ارزهای دیجیتال بپردازند باید از دستگاه هایی استفاده کنند که بتواند این الگوریتم رمزگذاری شده ارز دیجیتال مورد نظر را رمزگشایی کند. این دستگاه ها همان ماینرها هستند.

تاثیر سختی شبکه بیت کوین بر پاداش آن

در این قسمت به بررسی تاثیر سختی شبکه بیت کوین بر پاداش آن می پردازیم. همانطور که می دانید تعداد کل بیت کوین 21 میلیون واحد است. این موضوع باعث شده است که بیت کوین به یک دارایی با ارزش و کمیاب در جهان تبدیل شود. برخی آن را طلای دیجیتال نیز می نامند. زمانی که بیت کوین ساخته شد، ماینرها  به ازای هر بلوک جدید که ماین می کردند 50 بیت کوین پاداش دریافت می کردند. بر اساس پروتکل بیت کوین، هر 4 سال یک بار و بعد از استخراج هر 210000 بیت کوین، رویدادی به نام هاوینگ اتفاق می افتد و بعد از آن پاداشی که به ماینرها داده می شود نصف خواهد شد. بر اساس این پروتکل بعد از اتفاق افتادن 32 بار رویداد هاوینگ، پاداش بیت کوین به یک ساتوشی کاهش پیدا خواهد کرد. بعد از رخ دادن این رویداد دیگر هاوینگی اتفاق نخواهد افتاد و به عبارت دیگر پاداش بلاکی هم وجود نخواهد داشت. اگر یک حساب و کتاب سرانگشتی کنیم بعد از سال 2140 دیگر استخراج بیت کوین نخواهیم داشت. بنابراین همانطور که متوجه شدید سختی شبکه بیت کوین می تواند بر میزان پاداش آن تاثیرگذار باشد.

About the author : zahra

ارسال دیدگاه