شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟!

معرفی ارائه کننده : zahra

1304, 2022

بیت تورنت چیست

ارز دیجیتال بیت تورنت چیست و چه آینده ای دارد؟ دیگر همه ما با شبکه تورنت آشنایی داریم. این سرویس اشتراک و رمز گذاری فایل اهمیت فوق العاده ای دارد. [...]

شاخص ترس و طمع بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال نمایانگر احساسات حاکم بر بازار است. از طرفی برای سرمایه گذاران  این شاخص بسیار مفید و موثر است. اما تریدر ها برای معاملات خود به تحلیل های پیشرفته تری مانند تحلیل تکنیکال و فاندامنتال احتیاج دارند. شاخص ترس و طمع بر اساس فاکتورهایی بوجود می آید که در ادامه با آنها آشنا می شویم. این شاخص میتواند اطلاعات مفیدی به شما بدهد. همچین با بررسی این شاخص میتوانید چشم انداز پیش روی آن ارز را مدنظر قرار بدهید تا به خرید یا فروش آن بپردازید. یک تفکر غلط بین مردم رواج یافته است که همین موضوع باعث ضرر کردن این دسته از افراد میشود. این افراد با ورود ارز دیجیتال به محدوده ترس شروع به فروش ارز خود میکنند(تا مبادا بیشتر از این ضرر کنند) و از آن طرف هم با افزایش طمع در بازار، به خرید سهم می پردازند(تا آنها هم در روند صعودی حاکم بر بازار قرار بگیرند). این دو حالت فقط ضرر است و هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. شما با اطلاعاتی که از این شاخص(fear and greed) میتوانید کسب می کنید، می توانید در موقع مناسب خرید و فروش کنید تا همواره سود بازار عاید شما بشود. در ادامه به سوالاتی همچون”شاخص ترس و طمع بیت کوین چیست؟” و “شاخص ترس و طمع بازار کریپتو چگونه رقم خواهد خورد؟” بحث میکنیم. همچنین به توضیح شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم میپردازیم.

شاخص ترس و طمع امروز

Latest Crypto Fear & Greed Index

شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال به چه شکلی است؟

شما با ورود به سایت alternative.com و انتخاب گزینه crypto و کلیک بر روی fear and greed index  میتوان این شاخص را مشاهده کنید. در این قسمت شما شاهد شکلی مانند کیلومتر سرعت سنج خودرو میباشد. این شکل از 5 قسمت تشکیلی شده است. این شاخص از صفر تا صد درجه بندی شده است. صفر نشان دهنده ترس شدید و 100 نشان دهنده طمع شدید است. شاخص ارز دیجیتال بیانگر احساسات سرمایه گذاران است و این احساسات در قالب اعداد بر روی نمودار و شاخص ارز نمایانگر میشود.

 1. ترس شدید: این قسمت مربوط به ارقام پایین تر از 20 است که با رنگ قرمز مشخص شده است. هنگامی که شاخص بر این محدوده قرار میگیرد، فضای خرید، مناسب و مطلوب میشود. اگرچه خیلی از افراد تحت تاثیر جو حاکم قرار میگیرند و شروع به فروش سهم خود میکنند. ترس شدید بیانگر موقعیت مناسب برای خرید است.
 2. ترس: بازه بین 20 تا 40 مربوط به این احساس بازار است. در این محدوده ترس اندکی در بازار وجود دارد و افراد کمتری شروع به فروش ارز خود میکنند.
 3. تعادل: این قسمت شامل منطقه نارنجی زرد رنگ شاخص میشود که به معنای ایجاد تعادل در بازار تلقی میشود.

برقراری تعادل بین ترس و طمع

برقراری تعادل بین ترس و طمع

 1. طمع: با گذر از عدد 60، بازار به شرایط طمع خود نزدیک میشود. در این شرایط همه افراد به فکر خرید می افتند(در واقع در این شرایط باید از بازار این ارز دیجیتال خارج شد).

 

 1. طمع شدید: در این شرایط بازار در طمع شدید سرمایه گذاران و تریدر ها قرار میگیرد. اما افراد نابلد با ورود به این بازار در این برهه زمانی، باعث ضرر خود میشوند. در زبان بازار کریپتو ها، این شرایط خبر از یک ریزش قیمت(اصلاح قیمتی) میدهد و فرصت را برای فروش باید مغتنم بشمارید. شما میتوان با فروش ارز خود، از سود خوبی بهره مند شوید.

نمودار تاریخچه احساسات بازار

نمودار تاریخچه احساسات(شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال) از دو مولفه تاریخ(برحسب ماه یا روز) و ارزش تاثیر می پذیرد. منظور از ارزش، همان ترس و طمع حاکم بر بازار است. ارزش ارز دیجیتال محور عمودی و محور افقی نمایانگر روزها و ماه ها است. قرار گیری بر روی نقطه صفر محور عمودی بیانگر ترس شدید است. هر چه به بالاتر حرکت کنیم، به طمع شدید میرسیم(در واقع شاخص ترس و طمع بر روی محور عمودی پیاده سازی شده است). شما میتوان تاریخ این نمودار را برای یک سال گذشته مشاهده کنید تا چشم انداز احتمالی آینده ارز دیجیتال مورد نظر خود را پیش بینی کنید. اگر با سپری شدن چند هفته، ارز دیجیتال شما در محدوده طمع قرار دارد(نمودار ارز دیجیتال سیر صعودی دارد)، تلاش به فروش آن کنید چون با ورود بازار به محدوده طمع شدید، ریزش قیمت شروع میشود. از طرف دیگر اگر نمودار ارز دیجیتال شما به شکل نزولی بود، از فروش آن اجتناب کنید؛ چون بازار در حال نفس گیری است و امکان رشد آن حتمی است.

اجزای تشکیل دهنده شاخص ترس و طمع

شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال بر اساس معیار های مختلفی به وجود می آیند تا در نهایت برای شما به صورت یک عدد(صفر تا صد) در شاخص نمایانگر شود. اما سوال اینجاست که “این معیارهای تاثیرگذار چه هستند؟” در پایین به 6 معیار تاثیرگذار بر شاخص ترس و طمع میپردازیم.

 1. نوسانات(25 درصد): هرچند قیمت معاملات یک ارز دیجیتال(مانند بیت کوین) نوسانات بیشتری داشته باشد؛ برای معامله گر یا سرمایه گذار به معنای بازاری مملو از ترس ترجمه میشود. حال اگر به صورت عکس باشد؛ یعنی نوسانات پایین باشد، بازار در حالت اصلاح قیمتی است و شرایط برای فروش باید مهیا شود.
 2. قدرت بازار(25 درصد): هنگامی که روند بازار در طی روز صعودی باشد و افراد با خرید سهم های بیشتر از این ارز دیجیتال(برای مثال بیت کوین) باعث صعودی تر شدن روند بیت کوین شوند، میگوییم بازار بیت کوین قدرت گرفته است(در واقع حجم بیشتر بازار را به خود اختصاص داده است).
 3. رسانه های اجتماعی(15 درصد): هر چه بازخورد هشتگ های متفاوت هر کوین(مثلا #اتریوم) بالا باشد، طمع آن بازار افزایش می یابد و برعکس آن هم صادق است. منظور از رسانه اجتماعی، توییتر و اینستاگرام و غیره است. این مورد خیلی بر روی شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال تاثیر گذار است.
 4. نظر سنجی(15 درصد): نظرسنجی صورت گرفته از معامله گران درباره پیش بینی آینده بازار میتواند احساسات آنها را به خوبی نشان دهد.
 5. تسلط(10 درصد): تسلط یک کوین، نشان دهنده سهم آن کوین نسبت به کل آلت کوین هاست(بیت کوین در حال حاضر بیشترین تسلط بر بازار را دارد). هر چند تسلط یک کوین بالاتر باشد، رفتار حریصانه تری(طمع شدید) نسبت به آن کوین است. هر چه علاقه مردم به یک کوین بیشتر شود، باعث صعودی شدن شاخص آن ارز میشود.
 6. روند(10 درصد): این مسئله مربوط به جست و جوی جستار های مختلف در گوگل است. برای مثال اگر در گوگل “bitcoin price manipulation” را جستجو کنید. به شما اطلاعاتی راجع به افزایش چند درصدی جستجوی این جستار در گوگل را میدهد که این امر نشانه ترس حاکم بر بازار آن ارز است.

نوسانات ارز دیجیتال(بیت کوین) از فوریه 2018 تا می سال 2020

همانطور که در شکل بالا مشاهده میکنید، در 15 دسامبر 2018 شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال(بیت کوین) در محدوده ترس شدید قرار گرفته است. همچنین در فوریه 2019 نمودار شروع به صعودی شدن میکند تا در نهایت در تاریخ 29 ژانویه 2019 در محدوده طمع شدید قرار میگیرد. طمع شدید زمان مناسب برای فروش است و همچنین ترس شدید موقع خوبی برای خرید آلت کوین ها است. با توجه به شکل، از ژانویه 2019 تا دسامبر 2019 همچنان نمودار فرم نزولی دارد که این نشان دهنده صعودی شدن نمودار در ماه های آینده است.

About the author : zahra

ارسال دیدگاه