منظور از دامیننس بیت کوین چیست

معرفی ارائه کننده : zahra

1304, 2022

بیت تورنت چیست

ارز دیجیتال بیت تورنت چیست و چه آینده ای دارد؟ دیگر همه ما با شبکه تورنت آشنایی داریم. این سرویس اشتراک و رمز گذاری فایل اهمیت فوق العاده ای دارد. [...]

شاخص بیت کوین دامیننس چیست و کاربرد آن در بازار ارز دیجیتال چیست؟

خوش آمدید به جهان بی انتهای رمز ارز ها. در این مقاله قصد داریم به سراغ موضوعی برویم که شاید امروزه تبدیل به یکی از داغ ترین موضوعات جهان شده است. از جهان بدون مرز رمز ارز ها چه می دانید؟ تا به امروز نام دامیننس بیت کوین به گوشتان خورده است؟ معنای dominance چیست؟ از شاخص دامیننس بیت کوین چیزی می دانید؟ نگران نباشید در این مقاله قصد داریم تا بصورت مفصل به این موضوع جذاب و سودآور بپردازیم و شما را وارد جهان پهناور رمز ارزها کنیم. حقیقت این است که در زمینه بازار های مالی، مفاهیم بسیار متفاوتی به منظور ارزش نهادن به آن مطرح می شود ولی ما سعی می کنیم یکی از ساده ترین و کاربردی ترین مفاهیم را خدمت شما ارائه کنیم.

دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس بیت کوین چیست؟ در واقع این سوال یکی از اساسی ترین سوالاتی است که باید شخصی که تمایل دارد وارد بازار رمز ارز ها بشود، به آن پاسخ دهد. در واقع اگر از نظر معنای واژه بررسی کنیم، باید بگوییم که واژه Dominace به معنای سلطه و یا تسلط می باشد. به نظر با این معنا متوجه شده باشید که منظور ما از دامیننس بیت کوین، همان سلطه ارز بیت کوین در بازار رمز ارز ها می باشد. در حقیقت بیت کوین را می توان پادشاه بلامنازع رمز ارز ها دانست. شما می توانید با مانور بسیار زیاد روی این رمز ارز، سود کلانی را به جیب بزنید. اما مفهوم دامیننس بطور کلی به میزان سهم یک ارز دیجیتال گفته می شود. بگذارید با یک مثال مفهوم را برسانیم، برای مثال حجم کل سرمایه موجود در بازار های دیجیتال 200 میلیون دلار می باشد، در این صورت بیت کوین حدود 50 درصد ارزش سهام ها را برای خود کرده و حدود 100 میلیون دلار سرمایه گذاری شده است.

دامیننس بیت کوین یعنی چی؟

تاریخچه دامیننس بیت کوین را می دانید؟

اما بیایید به تاریخچه رمز ارز بیت کوین بپردازیم. در یک دهه گذشته، دامیننس بیت کوین به عنوان مهم ترین رمز ارز بازار دیجیتال فعالیت کرده است. البته می توان گفت حدود یک دهه قبل بیت کوین رقیب قدرتمندی نداشته و به تنهایی بر تخت سلطنت خود تکیه داده بود و حدود 100 درصد سهام رمز ارز ها را شامل می شد. البته این روند در دهه اخیر پایدار نبود و رمز ارز های بسیاری وارد بازار شدند. طبق برآورد های انجام شده تنها در سال 2021 حدود 6000 رمز ارز وارد بازار شده است. امروزه رمز ارز های متفاوت و قدرتمندی وارد بازار شده اند که از طرف مردم نیز مورد استقبال قرار گرفته اند همانند اتریوم که محبوبیت بالایی دارد، البته که هم اکنون نیز با این رقبای قدرتمند، بیت کوین همچنان پیشتاز است.

دامیننس بیت کوین چگونه محاسبه می شود؟

اما باید به این سوال نیز جواب دهیم که دامیننس بیت کوین چگونه محاسبه می شود؟ سلطه بیت کوین را می توان یک معیار درصدی دانست. این محاسبه با توجه به تقسیم بندی میزان پول در بازار بیت کوین و همچنین سایر ارز ها انجام می شود. برای این محاسبه باید ابتدا قیمت لحظه ای این رمز ارز را در تعداد بیت کوین های آن ضرب کرده و نتیجه را می توان حجم کل مارکت بیت کوین دانست. پس از این محاسبه باید به سراغ محاسبه کل پول موجود در بازار رمز ارز ها را برویم. این موضوع نیز با ضرب قیمت هر ارز در تعداد آن محاسبه می شود. پس از محاسبه این دو معیار، شما می توانید با تقسیم کل پول موجود در بیت کوین بر حجم محاسبه شده کل پول موجود در بازار، شاخص معروف بیت کوین دامیننس را بدست بیاورید. + مشاهده نمودار لحظه ای 

نحوه محاسبه دامیننس بیت کوین

اما سوال اینجاست که چگونه سلطه بیت کوین را ببینیم؟ ما بطور کلی می توانیم به دو صورت سلطه بیت کوین را مشاهده کنیم. اولین روش این است که به سایت معتبر تریدینگ ویو بروید و با چند سرچ ساده درباره بیت کوین مانند BTC.D به نمودار مد نظر خود یعنی سلطه بیت کوین از سال 2014 تا کنون دست پیدا کنید. شما می توانید در همین سایت، با ابزار های مختلف تحلیل تکنیکال شاخص قیمت را پیشبینی کنید. اما روشی دومی نیز وجود دارد که در آن می توانید به سایت کوین مارکت کپ بروید و شاخص میزان سلطه بیت کوین بر بازار را ببینید. شما می توانید با این دو وبساتی که معرفی شد، به راحتی و کمترین زمان ممکن به سلطه بیت کوین در بازار رمز ارز ها دسترسی پیدا کنید و تحلیل خود را نسبت به این رمز ارز انجام دهید.

کاربرد دامیننس بیت کوین چیست؟

در زبان ساده در واقع bitcoin dominance را می توان چگونگی تقسیم سرمایه میان بیت کوین و سایر رمز ارز ها دانست. می توان گفت که شاخص سلطه یکی از مهم ترین ابزار ها برای پیشبینی حرکت بازار بیت کوین و آلتکوین ها است و برای افرادی که شغل تریدری را برای خود انتخاب کرده اند یکی از مهم ترین پارامتر های تحلیل است. اگر خود را تحلیل گر بازار رمز ارز ها می دانید، حتما باید حرکات نمودار سلطه بیت کوین را رصد و تحلیل کنید. البته توجه به این نکته بسیار ضروری است که با ریزش شاخص بیت کوین، افزایش قیمت آلتکوین ها اتفاق می افتد و رشد شاخص سلطه را سبب می شود. امیدواریم شما نیز با سرمایه گذاری درست و منطقی بر روی رمز ارز بیت کوین، سود بالایی را دریافت کنید.

 

About the author : zahra

ارسال دیدگاه