لایت کوین ارز دیجیتال

معرفی ارائه کننده : zahra

1304, 2022

بیت تورنت چیست

ارز دیجیتال بیت تورنت چیست و چه آینده ای دارد؟ دیگر همه ما با شبکه تورنت آشنایی داریم. این سرویس اشتراک و رمز گذاری فایل اهمیت فوق العاده ای دارد. [...]

لایت کوین چیست؟

لایت کوین ارزی بر پایه کد های بیت کوین با هدف حل مشکل هزینه های بالای تراکنش هاست. ارز دیجیتال لایت کوین مانند bitcoin  برپایه بلاک چین است. پلتفرم این ارز مانند بیت کوین از نوع غیر متمرکز است؛ این یعنی این ارز هم از امنیت بالایی برخوردار است.

تاریخچه ارز لایت کوین

این ارز در سال 2011  (مهرماه ۱۳۹۰) وارد بازار رمز ارز شد و بنیانگذار آن چارلی لی است. او این ارز را به شکل بهینه ای برای انجام تراکنش های روزمره و کاربردی معرفی کرد.  در نوامبر سال 2013 این ارز رشد عالی داشت. رشد قیمت اصلی لایت‌کوین در سال 2017 هم یک‌بار دیگر جهش قیمتی پیدا کرد و به 315 دلار رسید. در ادامه در اواخر فروردین 1400 با ریزش بیت کوین این ارز نیز ریزش کرد.در اردییهشت 1400 با برگشت بازار و رشد 500 درصدی بیت کوین!، الایت کوین تاریخ تالیف این مقاله با قیمت ۲۰۸٫۴۴ دلار آمریکا عرضه میشود.

اهداف لایت کوین چیست؟

به صورت کلی، اهدافی که با تأسیس لایت کوین دنبال ‌شدند عبارت‌اند از: افزایش سرعت تراکنش‌ها، کاهش پتانسیل معاملات اسپم که به شبکه آسیب می‌رسانند و همچنین آسان‌تر کردن مشارکت بیشتر افراد در شبکه. همانطور که میدانید به دلیل غیر متمرکز بودن ارز های دیجیتال، لایت کوین هم به صورت یک دفتر کل غیر متمرکز تراکنش ها را نگه داری میکند و از رایانه هایی که به صورت نود شبکه تشکیل داده اند استفاده میکند. مجموع این تراکنش ها در بلوک هایی ذخیره میشوند که در مجموع باعث تشکیل بلاک چین می شود. در شبکه لایت کوین در کمتر از 3 دقیقه یک بلوک جدید ایجاد میشود.

تغییر در ساختار بلاک چین به سختی امکان پذیر است و این دشواری از این جهت است که برای تغییر بلاک چین، باید تک‌تک بلوک‌های تشکیل‌دهنده آن تغییر کنند. از این رو، این ویژگی یکی از مهم‌ترین نقاط قوت ارزهای دیجیتال در مقایسه با بانکداری سنتی است.

استخراج ارز دیجیتال لایت کوین

با اضافه کردن یک بلوک به سوابق تراکنش ارز ها شما عملیات استخراج یا ماین لایت کوین را انجام داده اید. با کمک به تشکیل شبکه بلاک چین شما پاداش دریافت خواهید کرد! و چه چه پاداشی بهتر از دریافت Litecoin میتواند باشد!.

شما با استخراج در واقع در مقابل پاداشی که دریافت میکنید یک سری داداه را کد گذاری یک طرفه یا تبدیل به هش خواهید  کرد. دلیل استفاده از هش اینست که این روش رمزگذاری تنها روشی که هیچ روشی برای دسترسی به داده های اصلی ندارد یعنی داده رمز گذاری شده به هیچ وجه کلیدی برای رمزگشایی نخواهد داشت!.

بیت کوین بخریم یا لایت کوین؟

طی چند سال گذشته ، علاقه عمومی به ارزهای رمزپایه به طرز چشمگیری افزایش یافته است. اما با ظهور سال 2020 ، علاقه سرمایه گذاران به ارزهای رمزپایه بیشتر شده است. تمرکز اصلی این علاقه بیت کوین بوده است که مدتهاست نام اصلی ارز رمزنگاری شده است – تعجب آور نیست زیرا اولین پول دیجیتالی بود که واقعاً گرفتار شد.

از زمان تاسیس بیت کوین در سال 2009 ، صدها ارز رمزنگاری شده دیگر وارد بازار شده است. Litecoin (LTC) یک ارز رمزپایه غیر متکی است. این توانست در مقابل رقابت بایستد. در حال حاضر LTC بیت کوین را به عنوان ششمین ارز بزرگ دیجیتال با محدودیت بازار دنبال می کند.

لایت کوین و بیت کوین شباهت ها و تفاوت ها

بیت کوین و Litecoin هر دو ارز رمزپایه هستند. بیت کوین که از سال 2009 به وجود آمد ، برند غالب است. Litecoin که دو سال بعد تاسیس شد ، یکی از رقبای برجسته آن است.

از مارس 2021 ، بیت کوین یک تریلیون دلار در بازار دارد ، در حالی که Litecoin 13.7 میلیارد دلار ارزش دارد.

Litecoin می تواند بیشتر از بیت کوین سکه تولید کند و سرعت معاملات آن بیشتر است ، اما این عوامل تا حد زیادی از نظر روانی برای سرمایه گذار مفید است و بر ارزش یا قابلیت استفاده ارز تأثیر نمی گذارد. بیت کوین و Litecoin از الگوریتم های رمزنگاری کاملاً متفاوتی استفاده می کنند: بیت کوین از الگوریتم دیرینه SHA-256 و Litecoin از الگوریتم جدیدتری به نام Scrypt استفاده می کند.

شباهت های بین بیت کوین و Litecoin

در ظاهر ، بیت کوین و Litecoin اشتراکات بسیاری دارند. در ابتدایی ترین سطح ، هر دو ارز رمزپایه غیرمتمرکز هستند. در حالی که ارزهای ناخالص مانند دلار آمریکا یا ین ژاپن به حمایت بانک های مرکزی از ارزش ، کنترل معاملات و مشروعیت بستگی دارند ، ارزهای رمزپایه مشمول اقتدار مرکزی نیستند: آنها فقط به یکپارچگی رمزنگاری خود شبکه متکی هستند.

Litecoin در سال 2011 توسط مهندس سابق گوگل چارلی لی راه اندازی شد که از طریق ارسال یک پست در انجمن محبوب بیت کوین از ظهور “نسخه ساده بیت کوین” خبر داد. . در حقیقت ، مدت هاست که توسعه دهندگان Litecoin اظهار داشته اند که قصد آنها ایجاد “نقره” در “طلا” بیت کوین است.

 

به همین دلیل ، Litecoin بسیاری از ویژگی های بیت کوین را که لی و سایر توسعه دهندگان احساس می کردند با ارز رمزنگاری شده قبلی به خوبی کار می کند ، به کار می گیرد و برخی از جنبه های دیگر را که تیم توسعه دهنده می توانست بهبود بخشد ، تغییر داد.

ثبات کار

یکی از شباهت های مهم بین بیت کوین و Litecoin این است که هر دو شواهدی از اکوسیستم های کار هستند. این بدان معناست که فرآیند اساسی استخراج هر یک از ارزهای رمزپایه – یعنی ایجاد ، تأیید اعتبار و سپس به دفتر کل یا بلاکچین اضافه می شود – اساساً یکسان است

ذخیره سازی و معاملات

برای یک سرمایه گذار ، بسیاری از عناصر اساسی معامله با بیت کوین و Litecoin نیز بسیار شبیه هستند. هر یک از این ارزهای رمزپایه را می توان از طریق صرافی یا استخراج با استفاده از بستر استخراج خریداری کرد. هر دو برای اینکه به طور ایمن بین معاملات ذخیره شوند ، به “کیف پول” دیجیتال نیاز دارند.

بعلاوه ، ثابت شده است که قیمت هر دو ارز رمزنگاری شده با توجه به عواملی از علاقه سرمایه گذار تا مقررات دولتی ، تحت نوسانات قابل توجهی قرار دارد.

تفاوت بین بیت کوین و Litecoin

ارزش بازار

یکی از زمینه هایی که در آن بیت کوین و Litecoin در سرمایه بازار هر یک تفاوت زیادی دارند ، ارزش کل دلار در بازار برای همه ارزهای برجسته است.

از مارس 2021 ، ارزش کل بیت کوین در گردش حدود 1 تریلیون دلار است و ارزش بازار آن 70 برابر بیشتر از Litecoin است که ارزش کل آن 13.7 میلیارد دلار است. یا پایین عمدتا به دیدگاه تاریخی بستگی دارد. وقتی در نظر بگیریم که ارزش بازار بیت کوین در جولای 2010 به سختی 42000 دلار بود ، رقم فعلی آن حیرت انگیز به نظر می رسد.

بیت کوین به عنوان یک شبکه هنوز هم از همه ارزهای دیجیتال بهتر عمل می کند. نزدیکترین رقیب آن Ethereum ، دومین ارز رمزنگاری شده بزرگ است که ارزش بازار آن تقریباً 212 میلیارد دلار است. بنابراین ، این واقعیت که ارزش بیت کوین بسیار بالاتر از Litecoin است ، با توجه به بزرگ بودن بیت کوین ، به خودی خود جای تعجب ندارد. در حال حاضر بیش از سایر ارزهای دیجیتال موجود است.

توزیع

تفاوت عمده دیگر بین بیت کوین و Litecoin تعداد کل ارزهایی است که هر ارز رمزپایه می تواند تولید کند. اینجاست که Litecoin خود را متمایز می کند. شبکه بیت کوین نمی تواند بیش از 21 میلیون سکه باشد ، در حالی که Litecoin می تواند تا 84 میلیون سکه را در خود جای دهد.

از نظر تئوری ، به نظر می رسد این یکی از ویژگی های مهم Litecoin است ، اما تأثیرات آن در دنیای واقعی ممکن است در نهایت کم باشد. این بدان دلیل است که بیت کوین و Litecoin هر دو به مقادیر تقریباً بی نهایت تقسیم می شوند. در حقیقت ، حداقل مقدار Bitcoin قابل تبدیل یک در صد میلیون بیت کوین است (0.00000001 بیت کوین) که به زبان عامیانه به عنوان “Satoshi” شناخته می شود.

بنابراین ، کاربران هر یک از ارزها ، صرف نظر از اینکه قیمت کلی بیت کوین یا یک Litecoin تقسیم نشده ، در خرید کالاها یا خدمات با قیمت پایین مشکلی ندارند.

مزیت قیمت پایین تر لایت کوین نسبت به بیت کوین

با توجه به قیمت پایین تر یک واحد ، تعداد بیشتری Litecoins ممکن است یک مزیت روانی نسبت به بیت کوین فراهم کند. در نوامبر 2013 ، ریچارد براون ، مدیر عامل IBM ، این احتمال را مطرح کرد که برخی از کاربران ممکن است معامله در کل واحدها را به جای قطعات یک واحد ترجیح دهند ، این یک مزیت بالقوه Litecoin است. تغییرات برنامه ای که در کیف پول های دیجیتال ساخته شده از SM معرفی می شوند.

About the author : zahra

ارسال دیدگاه