از نظر ارزش واقعی لایت‌کوین بهتر است یا بیت کوین؟

معرفی ارائه کننده : zahra

1304, 2022

بیت تورنت چیست

ارز دیجیتال بیت تورنت چیست و چه آینده ای دارد؟ دیگر همه ما با شبکه تورنت آشنایی داریم. این سرویس اشتراک و رمز گذاری فایل اهمیت فوق العاده ای دارد. [...]

 ارز دیجیتال لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟

در پاسخ به این سوال که لایت کوین بهتر است یا بیت کوین باید بگوییم که اگرچه بیت کوین به عنوان اولین ارز و بزرگترین ارز از نظر مارکت کپ در بازار شناخته می شود و دیگر ارزهای دیجیتال در واقع به عنوان توکن و به نوعی انشعاب شده از بیت کوین هستند. اما لایت کوین آمده است تا برخی از محدودیت ها و ایرادهایی که در بیت کوین وجود داشته است را بهبود دهد. هرگز در هیچ جایی از طرف توسعه دهندگان لایت کوین این ادعا مطرح نشده است که آن ها قصد دارند که با ارز دیجیتال شماره 1 بازار یعنی بیت کوین رقابت کنند. توسعه دهندگان لایت کوین اعتقاد دارند که بیت کوین به عنوان کوین اصلی بازار همواره جایگاه خود را حفظ خواهد کرد. به عبارت دیگر لایت کوین قصد دارد متواضعانه به عنوان یک مکمل مفید در کنار بیت کوین عمل کند.

اکثر شما که این مقاله را دارید مطالعه می کنید با بیت کوین آشنایی نسبی یا کاملی دارید. اما در مورد لایت کوین ممکن است اطلاعات شما کم باشد. در ادامه قصد داریم شما را بیشتر با لایت کوین آشنا کرده و بعد از آن به  بررسی پاسخ این سوال بپردازیم که لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟

لایت کوین بهتر است یا بیت کوین

معرفی ارز litecoin

لایت کوین توسط یک شخص چینی به نام چارلی لی که سابقه کار در گوگل و کوین بیس را دارد به وجود آمد. او در هنگامی که در گوگل مشغول فعالیت بود هر وقت که فراغت از کار برای او حاصل می شد وقت خود را در زمینه کد نویسی و طراحی بلاکچینی مبتنی بر بیت کوین صرف می کرد؛ تا این که در نهایت در سال 2011 موفق به لانچ این شبکه شد و ارز دیجیتال لایت کوین را به وجود آورد. او از همان ابتدا بیان کرد که قصد ندارد که به رقابت با ارز بیت کوین بپردازد، بلکه لایت کوین را با ماهیتی مستقل و برای اهداف دیگری ساخته است. در ادامه قصد داریم با  بررسی 3 ویژگی مهم در لایت کوین و بیت کوین، اطلاعات لازم را در خصوص این که لایت کوین بهتر است یا بیت کوین در اختیار شما قرار دهیم و در نهایت این خود شما هستید که تصمیم می گیرید که کدام ارز پتانسیل رشد بیشتری را دارد و بهتر است در کدام ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنید.

مطالعه بیشتر در سایت investopedia

آینده لایت کوین

لایت کوین در محدوده قیمتی 143 دلار معامله میشود که در صورت ریزش ، حمایت های مهم 133و103 دلار رو دارد. برای این ارز در صورت حرکت قیمت برای صعود، میتوانیم تارگت های 190; 244 و 320 دلار رو داشته باشیم. نکته مهم اینست که در آخرین تاریخ ویرایش این مقاله یعنی مهر 1400 ما با بازار قرمز مواجه هستیم. در چنین بازاری اکثر کوین ها مشابه bitcoin عمل میکنند. بهترین کار در بازه های زمانی ریزش یادگیری ترید و تکمیل دانش در زمینه اقتصاد هم از لحاظ تکنیکال و هم از لحاظ روانشناسی بازار است.

آینده ارز lit coin

از نظر سرعت معاملات لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟

اگر بخواهیم از نظر سرعت معاملات، لایت کوین را با بیت کوین مقایسه کنیم باید بگوییم که سرعت انجام تراکنش در شبکه لایت کوین 2.5 دقیقه و در بیت کوین 10 دقیقه است. بنابراین می توان گفت که سرعت معاملات لایت کوین چهار برابر بیشتر از بیت کوین می باشد. به دلیل این که سرعت معامله لایت کوین بالاتر از بیت کوین است در نتیجه شبکه با صف معاملات کمتر مواجه خواهد شد و همین  سرعت پردازش بالاتر موجب می شود که افراد کمتری منتظر انجام معامله خود بمانند. بنابراین سرعت نقل و انتقال ارز دیجیتال اگر بالاتر باشد می تواند در هزینه کارمزدها هم تاثیر داشته باشد و کارمزد معاملات در شبکه پایین تر بیاید.

مهمترین نکته ای که باید به آن توجه شود این است که در بازار ارزهای دیجیتال فروشندگان دوست دارند که سرعت پردازش معاملات بالاتر باشد و خریداران نیز دوست دارند که هزینه و کارمزد معاملات پایین تر باشد. بنابراین می توان گفت که در این زمینه لایت کوین از بیت کوین جلوتر است.

از نظر ارزش واقعی، لایت‌کوین بهتر است یا بیت کوین؟

اگر بخواهیم به این موضوع بپردازیم که از نظر ارزش واقعی لایت کوین بهتر است یا بیت کوین باید بگوییم که ارزش هر ارزی در جهان بستگی به این دارد که چقدر مردم دنیا به ارزنده بودن آن فکر می کنند. این موضوع نه تنها در مورد ارز دیجیتال بلکه در مورد شمش طلا و دلار آمریکا نیز صادق است.  یک دارایی علاوه بر این که باید ارزشمند باشد باید این قابلیت را داشته باشد که ارزشمند باقی بماند. اگرچه ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا لایت کوین و … از نظر ارزش دار بودن به پای طلا نمی رسند اما این پتانسیل را دارند که ارزش بسیار زیادی پیدا کنند.

در مورد بیت کوین ارزش آن به این صورت است که پتانسیل این را دارد که در آینده رفتاری مانند طلا داشته باشد زیرا چیزی در حدود سه چهارم این ارز استخراج شده و هرچه بازار ارزهای دیجیتال عمیق تر شود تعداد کاربران این بازار بیشتر شود مطمئناً در آینده ای نزدیک بیت کوین نیز ارزش بیشتری پیدا خواهد کرد. طبق رفتاری که لایت کوین نشان می دهد به نظر می رسد که بیت کوین بتواند سریع تر از لایت کوین جا پای طلا بگذارد.

 از نظر جایگزین شدن پول رایج، لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟

سوال مهم و اساسی دیگر این است که آیا از نظر جایگزین شدن پول رایج لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟ در جواب باید بگوییم که هنوز تا این تاریخ هیچ ارز دیجیتالی نتوانسته است جایگزین پول ملی کشور ها شود. با شرایطی که این روزها در مورد ارز دیجیتال در بازار شاهد هستیم تقریباً می توان گفت که بعید می رسد این اتفاق بیفتد. فرقی بین بیت کوین و لایت کوین در این زمینه وجود ندارد دولت ها اگرچه در این زمینه کمی از خود نرمش نشان می دهند اما هنوز حاضر نیستند به هیچ وجه آن را جایگزین ارز های فیات کنند.

اما نا امید نشوید، بسیاری از فروشگاه ها و سرویس دهندگان مختلف هستند که در حال حاضر برخی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت قبول می کنند یا حتی دارای دستگاه های pos کریپتویی هستند. بنابراین در خصوص این که آیا از نظر جایگزین شدن پول رایج لایت کوین بهتر است یا بیت کوین باید بگوییم که ارزهای دیجیتال برای رسیدن به این هدف باید مسیر طولانی را طی کنند.

About the author : zahra

ارسال دیدگاه