منظور از لایه دوم اتریوم چیست؟

معرفی ارائه کننده : zahra

1304, 2022

بیت تورنت چیست

ارز دیجیتال بیت تورنت چیست و چه آینده ای دارد؟ دیگر همه ما با شبکه تورنت آشنایی داریم. این سرویس اشتراک و رمز گذاری فایل اهمیت فوق العاده ای دارد. [...]

لایه اول و دوم اتریوم چیست؟

اگر در دنیای ارزهای دیجیتال فعال باشید، احتمالاً اصطلاح لایه اول و دوم بلاکچین به گوشتان خورده است. بیت کوین، به عنوان نسل اول بلاکچین ها نواقصی داشت که پاسخگوی بسیاری از نیازها نبود. اتریوم، برای توسعه صنعت بلاکچین و بهبود برخی ویژگی ها پس از بیت کوین و با الهام از آن به وجود آمد و به ملکه بازار ارزهای دیجیتال بدل شد. اما اتریوم نیز در ابتدا کار با برخی مشکلات از جمله مقیاس پذیری روبرو بود که باید به نوعی آن را حل می کرد. امروز قصد داریم در رابطه با لایه اول و دوم اتریوم با شما صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

لایه اول و دوم اتریوم و بهبود عملکرد در اتریوم 2.0

بلاک چین اتریوم چیست؟

قبل از هر چیز بهتر است بدانیم بلاکچین اتریوم به طور کلی چیست. اتریوم، در واقع یک پلتفرم بلاکچین غیرمتمرکز است که مبادلات همتا به همتا را با کمک یک سری قراردادهای هوشمند برای کاربران ممکن ساخته و موجب میشود کاربران بدون نیاز به هیچ مرجع مرکزی مبادلات و معاملات خود را در بستر امن و قابل اعتماد آن صورت دهند. سوابق تراکنشات در این شبکه تغییر ناپذیرند و برای تایید در سراسر شبکه توزیع می گردند. اتر، رمزارز بومی این شبکه است که به عنوان هزینه تراکنشات در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. اتریوم را نسل دوم بلاکچین پس از بیت کوین میدانند.

بلاکچین اتریوم بسیاری از ایرادات نسل اول بلاکچین ها را بهبود بخشیده است و از آن در حوزه DeFi، ساخت برنامه های غیرمتمرکز DApps و NFT ها استفاده میشود.

مقیاس پذیری بلاکچین چیست؟

با اینکه صنعت نوآورانه بلاکچین ویژگی های منحصر به فردی دارد و اقتصاد جهانی را به طور موثر تحت تاثیر قرار داده است، اما زیربنای آن با چالش های مهمی روبروست که به چالش های “سه گانه بلاکچین” شهرت دارند و شامل ایجاد تعادل بین سه عامل امنیت، تمرکززدایی و مقیاس پذیری میشوند.

مقیاس پذیری (Scalability)، در واقع به تعداد و سرعت پردازش تراکنشات در هر ثانیه اشاره دارد و یکی از فاکتورهای بسیار مهم و ضروری شبکه است که رشد و توان عملیاتی آن را در آینده تضمین می کند. تسویه و تراکنشات سریع، تنها راه رقابت با پلتفرم های سنتی متمرکز است. برای مثال بیت کوین میتواند تنها 4 تا 7 تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند، در حالی که ویزاکارت قابلیت پردازش 1700 تراکنش در ثانیه را دارد. به همین دلیل است که برای رقابت با چنین سیستم های سنتی، بلاکچین نیز باید خود را به سطوح بالای مقیاس پذیری برساند و یا از آن نیز فراتر رود. خوشبختانه راه حل هایی در این رابطه در نظر گرفته شده است که به راه حل های مقیاس پذیری لایه 1 و لایه 2 معروف هستند. حال لایه اول و دوم اتریوم چیست.

اطلاعات بیشتر در مورد مقیاس پذیری

منظور از لایه اول اتریوم چیست؟

در بحث لایه اول و دوم اتریوم، منظور از لایه 1 تغییر در خود بلاکچین (درون زنجیره) است و لایه 2 به نوعی به ادغام عامل سومی اشاره دارد که میتواند منجر به بهبود ویژگی های لایه 1 شود. در لایه 1 یا همان لایه اول، شالوده خود پروتکل بلاکچین به منظور بهبود مقیاس پذیری از روش های مختلف تقویت میشود و قوانین پروتکل مستقیماً تغییر می کند تا سرعت و ظرفیت تراکنش افزایش یابد که این کار را میتوانند از روش های مختلف انجام دهند:

  • بهبود پروتکل اجماع: اتریوم 2.0 از این راه حل برای افزایش سرعت مقیاس پذیری و کاهش مصرف انرژی خود استفاده کرده است و از PoW به اثبات سهام (PoS) روی آورده است.
  • شاردینگ: شاردینگ، یکی از راه حل های محبوب مقیاس بندی در لایه اول است که کل بلاکچین را به اجزای کوچکی به نام “شارد” تقسیم می کند تا به طور همزمان و موازی به پردازش تراکنشات شبکه بپردازند و سرعت تراکنشات را افزایش دهند.

هر دو اینها، راه حل های on-chain محسوب میشوند.

منظور از لایه دوم اتریوم چیست؟

در بررسی لایه اول و دوم اتریوم، حال به تعریف لایه دوم میرسیم. لایه 1 هر چقدر هم که با استفاده از شاردینگ بتواند به نتایج خوبی در اتریوم 2.0 برسد، باز جای رشد دارد. اینجاست که لایه 2، توان مقیاس پذیری را به طور چشمگیری افزایش می دهد. در واقع در لایه 2، اتریوم از راه حل های off-chain برای بهبود مقیاس پذیری خود استفاده می کند.

لایه دوم، در واقع برنامه های غیرمتمرکز، پروتکل ها و پروژه هایی هستند که بر روی لایه دوم اجرا میشوند و این لایه در واقع شبکه ایست که بر روی لایه اول یا همان شبکه اصلی اتریوم پیاده سازی میشود. این لایه کمک می کند تا تراکنشات به خارج از شبکه برون سپاری شده و به صورت off-chain پردازش شوند. این در حالیست که خود تراکنشات در قالب قراردادهای هوشمندی در شبکه اتریوم اصلی حفظ میشوند. از این طریق کارایی و مقیاس پذیری شبکه افزایش یافته و ازدحام شبکه به حداقل می رسد.

پروژه های لایه دوم اتریوم

در رابطه با پروژه های لایه دوم اتریوم، میتوان به پروژه Polygon (MATIC)، Loopring (LRC)، OMG Network (OMG)، ZKSwap (ZKS)، Skale (SKL) و غیره … اشاره کرد. این پروژه ها هر کدام رمزارزهایی به همین نام نیز دارند که به نوعی ارزهای لایه دوم اتریوم محسوب میشوند که ارزش بازار هر کدام را میتوانید در سایت coinmarketcap بررسی کنید. از جمله راه حل های لایه 2 می توان موارد زیر را نام برد:

  • پلاسما یا بلاکچین بهم پیوسته: پروژه OMG Plasma، از جمله پروژه های لايه دوم اتريوم است که در حیطه بلاکچین بهم پیوسته فعالیت می کند و با ادغام عملکرد بلاکچین ها، مقیاس پذیری را بهبود میدهد.
  • State channels: کانال های وضعیت، در واقع ارتباط دوطرفه بین کانال های تراکنشات بلاکچین و خارج از زنجیره (off-chain) را آسان می کنند و از این طریق سرعت کلی و ظرفیت تراکنشات را بهبود می بخشند. شبکه های Liquid، Celer، Bitcoin Lightning و Ethereum’s Raiden Network نمونه هایی از چنین کانال هایی هستند.
  • ساید چِین یا زنجیره جانبی: ساید چین ها نیز مشابه کانال های وضعیت هستند و در یک سری جزئیات با هم متفاوتند. ساید چین نیز در واقع بلاکچین دیگری میباشد که امکان انتقال آزاد ارزهای دیجیتال را از زنجیره اصلی به لایه دوم اتریوم مهیا می کند.

بزرگترین مشکل لایه اول و دوم اتریوم

با وجود تمام نکات مثبتی که برای لایه اول و دوم اتریوم نام بردیم، اما یک مشکل بزرگ با هر دوی آنها وجود دارد. اتریوم، ارزش بازاری چند میلیارد دلاری دارد و هر روز میلیون ها دلار در شبکه آن جا به جا و معامله میشود. اینجاست که اضافه کردن این همه کد و پیچیدگی های غیرضروری برای آزمایشِ چنین پروتکل عظیمی و بازی با این حجم پول شاید اصلاً منطقی نباشد و حتی اگر هم چنین پروتکلی از ابتدا ایجاد شود شاید نتواند با توجه به هجوم افراد به این بازار غیرمتمرکز جوابگوی مقیاس پذیری لازم باشد. با این وجود باز هم شاید بهترین راه حل این باشد که از همان ابتدا پروتکلی مجزا با تمام این راه حل ها به صورت داخلی ساخته شود.

کلام آخر

در بررسی لایه اول و دوم اتریوم به این نتیجه رسیدیم که لایه دوم اتریوم از بسیاری جهات میتواند شرایطی ایده آل تر و بهتر را برای این شبکه فراهم آورد. این لایه همچنان در مرحله آزمایش است و هنوز جای زیادی برای رشد دارد و چشم انداز روشنی را از اتریوم 2.0 به ما ارائه میدهد.

About the author : zahra

ارسال دیدگاه